krystyna9 (krystyna9) wrote,
krystyna9
krystyna9

Sernik na zimno, z białą czekoladą i czarnymi porzeczkami

Zdjęcie sernika robione bladym świtem na balkonie, więc wygląda jak wygląda. Jeżeli później pogoda się poprawi, to postaram się zrobić inną fotkę i pokazać

P1020736

P1020739


Składniki:
* 1 kg twarogu sernikowego (kupowany w wiadereczkach, taki zmielony już)
* 400 g śmietanki 30%
* 200 g białej czekolady
* 1 szklanka (*) (do sernika) + 1,5 szklanki czarnej porzeczki (na mus)
* 4 łyżki cukru pudru (do masy sernikowej z porzeczką)
* 1 galaretka o smaku czarnej porzeczki + 220 ml wrzątku do rozpuszczenia galaretki
* 3 łyżeczki żelatyny (do białej części sernika) + 4 łyżeczki żelatyny (do części sernika z dodatkiem porzeczki

Sposób przygotowania:
Sernik robiłam na spodzie z mielonych biszkoptów, ale tu każdy może zrobić to co lubi, dlatego nie podaję proporcji. Tortownica o średnicy 26cm
Czekoladę należy rozpuścić w kąpieli wodnej. Ser przełożyć do miski, krótko zmiksować a następnie dolewać czekoladę ciągle miksując. Kremówkę ubić na sztywno i dodać do masy serowej, wymieszać razem dokładnie. Masę serową podzielić na dwie części.
1 szklankę czarnej porzeczki wraz z cukrem pudrem zmiksować dokładnie, aby pozostały jak najmniejsze kawałki skórek. Dodać do jednej części serowej i dokładnie wymieszać.
Żelatynę w dwóch kubkach (3 łyżeczki w jednym, 4 w drugim), zalać wodą – 4 – 5 łyżek na kubek. Odstawić do napęcznienia a następnie podgrzać, rozpuścić i przestudzić trochę. Do białej masy serowej dodać 3 łyżeczki żelatyny i szybko wymieszać a następnie masę wyłożyć do tortownicy, wierzch wyrównać. Żelatynę z drugiego kubka dodać do masy serowej porzeczkowej, wymieszać i wylać na masę białą. Wyrównać. Wstawić do lodówki do chłodzenia.
Galaretkę zalać wrzątkiem i wymieszać. 1,5 szklanki porzeczek zmiksować jak najdokładniej i dodać do galaretki. Wymieszać dokładnie i po całkowitym wystudzeniu wylać na wierzch schłodzonego już sernika. Wstawić do lodówki.

(*) - używam szklanki o pojemności 250 ml
Tags: bez pieczenia, biała czekolada, czarna porzeczka, sernik, wypieki
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 4 comments